مشخصات مواد افزودنی

Anti-UV

فیلم بدون Anti-UV پس از گذشت چند ماه _4 تا 6 ماه بسته به ضخامت فیلم_ خاصیت خود را از دست‌داده و کم‌کم از بین می‌رود. برای دستیابی به دوام موردنیاز، باید به فیلم Anti-UV اضافه گردد. نوع Anti-UV و درصد کارایی آن بستگی به محصول، طول عمر فیلم موردنظر، مساحت (پرتوهای کل)، ضخامت فیلم موردنظر، نوع ساختار گلخانه و محصول زیر کشت مورد استفاده دارد.

هنگامی که از گوگرد و کلر استفاده می‌شود، باید از پکیج متفاوت Anti-UV استفاده شود. این مسئولیت بر عهده مشتری است که هنگام استفاده از گوگرد و یا کلر، Poly-Ag را به شرکت اطلاع دهد.

IR

افزودنی IR در فیلم پلاستیک تولید شده، نور مادون‌قرمز حاصل از خورشید را منعکس می‌کند که این امر باعث گرم‌تر شدن فضای داخل گلخانه نسبت به فضای خارج آن می‌شود. از آنجا که ذرات رس گرم شده موجود در افزودنی IR بسیار ریز هستند _حدود 1/1000 میلی‌متر_، سطح فیلم را با یک‌لایه نازک رس پوشانده و نور IR را درون آن نگه می‌دارد؛ بنابراین باعث می‌شود فیلم پلاستیک به‌ آرامی گرم و سرد شود و اختلاف گرما بین روز و شب درون گلخانه را متعادل کند که البته تأثیر آن در طول زمان کاهش نمی‌یابد و تا زمانی که ازین‌گونه فیلم استفاده می‌شود این اثربخشی به همراه آن است.

انسان نمی‌تواند نور مادون‌قرمز را ببیند، اما می‌تواند در اثر گرما متوجه آن شود. این نور به‌راحتی می‌تواند از جو عبور کرده و حتی در هوای مه‌آلود به زمین برسد. هنگام زمستان این خطر برای گیاهان وجود دارد که حتی در دمای تا 1-2 درجه شب دچار یخ‌زدگی شوند؛ پس برای جلوگیری از این امر، IR باید به فیلم پلاستیک اضافه شود.

مواد افزودنی IR کمک می‌کند تا نور داخل گلخانه به‌صورت همگن توزیع شود و این امر باعث حداکثر رساندن عمل فتوسنتز و رشد گیاه می‌شود. تحقیقات ثابت کرده است که IR این میزان را حدود 20 تا 30 درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر این، نوری که مستقیماً بدون پراکندگی بوجود می‌آید باعث سوختگی روی گیاهان و کاهش کیفیت آن خواهد شد که افزودنی IR برای پراکندگی نور و جلوگیری از این سوختگی در گیاهان اضافه می‌شود.

Anti-Fog

به دلیل آب‌دهی مکرر و تبخیر آب، داخل گلخانه‌ها، تونل‌های مرطوب‌کننده و پوشش فیلم‌ها (فیلم‌های مالچ) از بخار بالایی برخوردارند. هنگامی که رطوبت بیش از 100٪ باشد، بخار روی فیلم پلاستیکی که خنک‌تر است، متراکم می‌شود. بیشتر مواد پلیمری مانند فیلم‌های گلخانه‌ای با آب سازگار نیستند. هنگامی که فیلم با بخار (مه) انباشته شده تماس پیدا می‌کند، قطرات آب روی سطح فیلم شکل می‌گیرد. بخار تشکیل شده داخل گلخانه باعث انتقال ناقص نور خورشید به داخل گلخانه می‌شود و در نتیجه بر رشد گیاهان گلخانه اثرات منفی به جای می‌گذارد. این عامل همچنین باعث نشست قطرات بر سطح گیاه و ابتلای گیاه به برخی بیماری‌ها می‌شود. مواد افزودنی Anti-Fog، مانع از تشکیل بخار و در نتیجه قطرات مجزای آب بر روی سطح داخلی گلخانه می‌شوند و ورود نور به گلخانه را کنترل می‌کنند.

تحقیقات انجام شده در هلند نشان داده که کاهش 1 درصد نور در محصول گوجه‌فرنگی باعث کاهش 10-15 درصدی برداشت محصول در فصل بهار و 4-13 درصدی در فصل پاییز می‌شود؛ همچنین برای محصول خیار باعث کاهش 7-12 درصدی برداشت محصول در فصل بهار و کاهش 4-8 درصدی در پاییز می‌گردد.

Anti-Virus

6 درصد از نور خورشید که به زمین می‌رسد دارای اشعه ماورای بنفش است. این نور از اهمیت و تأثیر زیادی در کیفیت محصولات زراعی برخوردار ست که علاوه‌بر کمک به رشد گیاهان و بهبود رنگ سبزیجات و گل‌ها، برای بیماری‌های گیاهی و رفتارهای حشرات نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. بیشتر حشرات به نور ماورای بنفش برای راهیابی و مشاهده گیاهان احتیاج دارند و کمبود نور فرابنفش حشرات را گیج می‌کند (حشرات برای دریافت آب‌ میوه، روی گیاهان به‌خصوص برگ‌های جوان سبزیجات و گل‌ها را می‌مکند).

اگر ورودی نور ماورای بنفش داخل گلخانه توسط مواد افزودنی موجود در فیلم مسدود شود، فعالیت مگس‌های سفید و چندین حشره دیگر غیرممکن می‌شود. از آنجا که نور UV در گلخانه موجود نیست، این مناطق تاریک می‌شوند و حشرات گلخانه را ترک می‌کنند. ناحیه فوقانی گلخانه بسیار تاریک است پس حشرات و مگس‌ها نمی‌توانند به مناطق فوقانی که برگ‌های جوان گیاهان وجود دارد برسند و برگ‌های پایینی که قدیمی و زبر هستند برای حشرات مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ به عبارت دیگر، چون این حشرات نمی‌توانند در گلخانه زندگی کنند، دیگر نمی‌توانند گیاهان را با ویروس‌ها و بیماری‌هایی که حمل می‌کنند، آلوده کنند.

یکی دیگر از کاربردهای این افزودنی‌های Anti-Virus در هنگام ایجاد گلخانه، جلوگیری از لکه‌های سیاه روی گل‌های قرمز است که باعث کاهش کیفیت و ارزش گل‌های رز می‌شود.

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، گیاهان برای رشد به نور ماورای بنفش احتیاج دارند؛ بنابراین هدف ما مسدودکردن کامل این طیف نور نیست. به‌ عنوان‌ مثال، برخی از گل‌های رز سفید برای رسیدن به رنگ مناسب به نور فرابنفش احتیاج دارند. در چنین مواردی، استفاده از مواد افزودنی باید به حداقل برسد و یا اصلاً استفاده نشود. در شرکت شیمی پلاستیک با به‌کارگیری دانش روز و تجربیات اخذ شده، مقدار مواد افزودنی با دقت و حساسیت بالا انتخاب می‌شوند تا همه اشعه ماورای بنفش را مسدود نکنند.

هدف از تولید این محصول حفظ شفافیت فیلم گلخانه و در عین‌ حال به‌ حداقل‌ رساندن بیماری گیاهان است.

Nor-Hals

افزودنی نور هالس (Nor-Hals) یک تثبیت کننده نور با کارایی بالاست که باعث محافظت طولانی‌مدت فیلم پلاستیک می‌شود. این افرودنی داری مقاومت بالا در برابر اشعه‌های قوی خورشیدی و مواد شیمیایی با غلظت بالا می‌باشد. شرکت شیمی پلاستیک یزد با اضافه نمون افزودنی نور هالس در فیلم‌های پلاستیک مخصوص گلخانه‌های گل‌های زینتی، قابلیت‌های زیر را ارائه می‌دهد:

  • محافظت طولانی‌مدت در برابر اشعه‌های قوی خورشیدی
  • محافظت پایدار در برابر ایجاد گرما در گلخانه
  • مقاومت بسیار بالا در برابر مواد شیمیایی کشاورزی حتی با گوگرد ابتدایی
  • مناسب برای مدیریت تلفیقی آفات (IPM)
  • ایجاد نور بهینه برای محصولات زراعی
  • کاهش هزینه‌ها به دلیل افزایش دوام پلاستیک‌های کشاورزی