مشخصات کلی مواد افزودنی

Anti-UV

فیلم بدون تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش پس از  گذشت چند ماه (4-6 ماه بسته به ضخامت فیلم) خاصیت خود را ازدست داده و کم کم از بین می رود.. برای دستیابی به دوام مورد نیاز ،  باید به فیلم تثبیت کننده های اشعه ماوراء بنفش اضافه گردد . نوع تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش و درصد کارایی آن بستگی به محصول ، طول عمر مورد نظر فیلم ، مساحت (پرتوهای کل) ، ضخامت مورد نظر فیلم ، نوع ساختار گلخانه و مواد زراعی مورد استفاده دارد.

*هنگامی که از گوگرد و کلر استفاده می شود ، باید از پکیج مخصوص تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش استفاده شود. این وظیفه مشتری است که هنگام استفاده از گوگرد و / یا کلر ، Poly-Ag را به شرکت اطلاع دهد.

IR

افزودنی IR  در فیلم پلاستیک تولید شده ، نور مادون قرمز حاصل از خورشید را منعکس می کند که این امر  باعث گرمتر شدن  فضای داخلی گلخانه از خارج آن می شود. . از آنجا که ذرات رس چینی گرم شده موجود در افزودنی IR بسیار ریز هستند (در حدود 1/1000 میلی متر) ، سطح فیلم را با یک لایه نازک رس پوشانده و نور IR را درون آن نگه می دارد. بنابراین باعث می شود فیلم پلاستیک  به آرامی گرم و سرد شود و اختلاف گرما بین روز / شب درون گلخانه را متعادل کند.تأثیر آن در طول  زمان کاهش نمی یابد و  تا زمانی که از این گونه  فیلم استفاده می شود این تاثیر به همراه آن می باشد .

انسان نمی تواند نور مادون قرمز را ببیند ، اما می تواند در اثر گرما متوجه آن شود.این نور به راحتی می توانند از جوعبور کرده و حتی در هوای مه آلود به زمین برسند. در هنگام  زمستان ، گیاهان این خطر را دارند که حتی در شب  تا 1-2 درجه دچاریخ زدگی شوند که برای جلوگیری از این امر ، IR  باید به فیلم پلاستیک اضافه شود.

مواد افزودنی IR کمک می کند تا نور داخل گلخانه به صورت همگن توزیع شود و این امر باعث حداکثررساندن عمل فتوسنتز و رشد گیاه می شود. . تحقیقات ثابت کرده است که IR این میزان را حدود  20 تا 30 درصد افزایش می یابد. علاوه بر این ، نوری که مستقیماً بدون پراکندگی به وجود می آید باعث سوختگی روی گیاهان و کاهش کیفیت آن خواهد شد. افزودنی IR برای پراکندگی نور و جلوگیری از این سوختگی در گیاهان اضافه می شود.

Anti-Fog

به دلیل آب مکرر و تبخیر آن  ، گلخانه ها ، تونل های مرطوب کننده و پوشش فیلم ها (فیلم های مالچ) از بخار بالایی برخوردار هستند. هنگامی که رطوبت بیش از 100٪ باشد ، بخار روی فیلم پلاستیکی که خنک تر است ، متراکم می شود. بیشتر مواد پلیمری مانند فیلمهای گلخانه ای با آب سازگار نیستند و از انرژی سطح پایینی برخوردار هستند.هنگامی که فیلم با بخار انباشته شده  تماس پیدا می کند، قطرات آب روی سطح فیلم شکل می گیرد.بخار تشکیل شده در داخل گلخانه باعث انتقال ناقص نور خورشید به داخل گلخانه و در نتیجه ، دارای اثرات منفی بر رشد گیاهان گلخانه می باشند. این عامل همچنین باعث نشست قطرات بر روی سطح گیاه و ابتلای گیاه به برخی بیماری ها می شود. مواد افزودنی ضد مه ، مانع از تشکیل بخار و در نتیجه قطرات مجزای آب بر روی سطح داخلی گلخانه می شوند ، بنابراین ورود نور به گلخانه را فعال می کنند. تحقیقات انجام شده در هلند نشان داده است که ، کاهش 1 درصدی نوردر محصول گوجه فرنگی  باعث کاهش  10-15٪ عملکرد بهار و 4-13٪ عملکرد در پاییز می شود.و همچنین برای محصول خیار باعث کاهش 7-12٪ عملکرد در بهار و کاهش  4-8٪ عملکرد در پاییز می گردد.

Anti-virus

6٪ از نور خورشید که به زمین می رسد دارای اشعه ماوراء بنفش می باشد . این نور از اهمیت و تأثیر زیادی در محصولات زراعی برخوردار است. این نور علاوه بر کمک به  رشد گیاهان و بهبود رنگ سبزیجات و گل ها ، برای بیماریهای گیاهی و رفتارهای حشرات نیز بسیار مهم است. بیشتر حشرات به نور ماوراء بنفش برای راه یابی و مشاهده گیاهان احتیاج دارند .

کمبود نور فرابنفش حشرات را گیج می کند. برای دریافت آب میوه ،حشرات روی گیاهان را  مکیده و به خصوص برگهای جوان سبزیجات و گلها را ترجیح می دهند

اگر ورودی نور ماوراء بنفش داخل گلخانه توسط مواد افزودنی موجود در فیلم گلخانه مسدود شود ، فعالیت مگس های سفید و چندین حشره دیگر غیرممکن می شود. از آنجا که نور UV در گلخانه موجود نیست ، این مناطق تاریک می شوند و حشرات گلخانه را ترک می کنند. از آنجا که ناحیه فوقانی گلخانه بسیار تاریک است ، حشرات و مگس ها نمی توانند به مناطق فوقانی که برگهای جوان گیاهان وجود دارد برسند. برگهای آن در قسمتهای پایین قدیمی و خشن است بنابراین از نظر این حشرات مناسب نیستند. از آنجا که این حشرات نمی توانند در گلخانه زندگی کنند ، آنها نمی توانند گیاهان را با ویروس ها و بیماری هایی که حمل می کنند ، آلوده کنند ثابت شده است که مواد افزودنی موجود در فیلم گلخانه ای تا حد زیادی از ویروس هایی که توسط مگس های سفید و تریپس  حمل می شود محافظت می کند . علاوه بر این آنها در کنترل بیماری قارچ موجود در گیاهان و گلها مفید هستند.

یکی دیگر از کاربردهای این افزودنیها در هنگام ایجاد گلخانه  ، جلوگیری از لکه های سیاه روی گلهای قرمز است که باعث کاهش ارزش گلهای رز می شوند.

اما همانطور که در ابتدا اشاره شد ، گیاهان نیز برای رشد به نور ماوراء بنفش احتیاج دارند بنابراین تمایل به مسدود کردن کامل این نور  نیست. به عنوان مثال ، برخی گل رز سفید برای رسیدن به سایه رنگ مناسب به نور فرابنفش احتیاج دارند. در چنین مواردی ، استفاده از مواد افزودنی باید حداقل یا اصلاً باشد. در شرکت شیمی پلاستیک با بکارگیری دانش روز و تجربیات اخذ شده ، مقدار مواد افزودنی با دقت و حساسیت بالا  انتخاب می شوند تا همه اشعه ماوراء بنفش را مسدود نکنند.

هدف حفظ شفافیت فیلم گلخانه ، در عین حال به حداقل رساندن بیماری های گیاهان  است.

NOR HALS

افزودنی نورهالس یک تثبیت کننده نور با کارایی بالا است که باعث محافظت طولانی مدت فیلم پلاستیک می شود. این افرودنی به خصوص در برابر اشعه های  قوی خورشیدی و مواد شیمیایی با غلظت بالا می باشد . شرکت شیمی پلاستیک با اضافه نمون افزودنی نورهالس در فیلم های پلاستیک اختصاصی به تنهایی ،  قابلیت های زیر را ارائه می دهد:
• محافظت طولانی مدت در برابر اشعه های  قوی خورشیدی
• محافظت پایدار در برابر ایجاد گرما در گلخانه
• مقاومت بسیار بالا در برابر مواد شیمیایی کشاورزی ، حتی با گوگرد ابتدایی
• مناسب برای مدیریت تلفیقی آفات (IPM)
•  ایجاد نور بهینه برای محصولات زراعی
• کاهش هزینه ها به دلیل افزایش دوام پلاستیک های کشاورزی


بهــــار، تابســـتـان،‌ پائیـــــز و زمســـتـان
ما آماده ارائه خدمات به مشتریان هستیم

فهرست
      چرا شیمی پلاستیک ؟