مشخصات فیلم‌های تولیدی

انتشار کنترل شده نور خورشید

نور مستقیم خورشید باعث می‌شود قسمتی از گیاه که در معرض نور قرار دارد سوزانده و قسمت دیگر به دلیل عدم رسیدن نور کافی، پژمرده گردد. مواد افزودنی که باعث انتشار نور می‌شوند با پراکنده کردن نور مستقیم خورشید، نور همگن‌تری در همه جهات گلخانه ایجاد می‌کنند؛ این مسئله باعث افزایش انتشار نور برای رسیدن به گیاهان، کاهش سوزانده شدن و افزایش انتقال نور برای رسیدن برگ‌های زیرین می‌شود که این ویژگی مخصوصاً برای محصولات با برگ‌های پهن بسیار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد انتشار و توزیع مناسب نور در گلخانه باعث کاهش پراکندگی اسپم‌های قارچ و تکثیر حشرات موذی می‌شود که ویژگی انتشار کنترل شده نور خورشید، یکی از مشخصات فیلم‌های تولیدی شیمی پلاستیک یزد می‌باشد.

انتقال هدفمند نور خورشید

برخی کشاورزان پلاستیک‌های گلخانه خود را در طول روزهای کوتاه زمستان برای فقط چند درصد نور خورشید بیشتر تعویض می‌کنند. نایلون‌های گلخانه تولید شده توسط شرکت شیمی پلاستیک طول موج‌های خاصی از نور خورشید را جذب و یا بازتاب می‌کنند. این‌گونه فیلم‌ها باعث رشد بهتر گیاهان، جلوگیری از حشرات و بیماری و نیز بهبود و تأثیر بر گل‌ها می‌شوند. در مجموع، انتقال هدفمند و بالای نور خورشید یکی از موارد مهم در رشد گیاه است که فیلم‌های گلخانه‌ای شرکت شیمی پلاستیک یزد به دلیل استفاده از تجربه در تولید، کیفیت تجهیزات و انتخاب درست مواد اولیه، دارای بالاترین اثربخشی در انتقال نور هستند.

کنترل حشرات موذی

چشم انسان به دامنه بین 400 تا 700 نانومتر طول موج فرابنفش حساس است، درحالی‌که حشرات به دامنه طول موج‌های فرابنفش کمتر از 400 نانومتر حساسیت نشان می‌دهند. فیلم‌های گلخانه تولید شده توسط شرکت شیمی پلاستیک یزد با دارابودن مواد افزودنی خاص، طول موج فرابنفشی که برای هدایت و راهیابی حشرات ضروری است را جذب می‌کنند. این اقدام به طور آشکاری باعث کاهش ورود حشرات به داخل گلخانه و درنتیجه کاهش بیماری‌های متنوع که آن‌ها به همراه خود می‌آوردند، می‌شود؛ همچنین باعث می‌شود حشراتی که به هر طریق به داخل گلخانه راه یافته‌اند، فعالیت بسیار اندکی داشته باشند. یکی دیگر از ویژگی‌های این فیلم‌ها علاوه‌بر کنترل حشرات موذی، به ارمغان آوردن صرفه‌جویی مالی بیشتر برای کشاورز و گلخانه‌دار، به دلیل عدم نیاز به خرید آفت‌کش است.

جلوگیری از انباشتگی گرد و غبار

یکی از موانع موجود در انتقال مفید نور خورشید، انباشتگی گرد و غبار بر روی فیلم پلاستیک گلخانه‌هاست. نشست و انباشته شدن گرد و غبار بر روی سطح خارجی فیلم پلاستیک مانع از انتقال کامل و پایدار نور خورشید می‌شود و در درازمدت بر محیط گلخانه و از همه مهم‌تر برای رشد گیاهان داخل گلخانه اثرات سویی را به همراه دارد. فیلم‌های کشاورزی شرکت شیمی پلاستیک یزد با استفاده از تجارب کشاورزی و افزودنی مناسب، از انباشتگی گرد و غبار جلوگیری کرده و باعث انتقال حداکثری نور خورشید می‌گردند؛ همچنین این امکان را فراهم می‌آورند تا به‌آسانی و در کمترین زمان گرد و غبار از سطح خارجی گلخانه پاک شود.

مه‌زدایی

زمانی که دما کاهش می‌یابد و رطوبت نسبی به اشباع می‌رسد، مه در گلخانه تشکیل می‌شود. مه تشکیل شده در گلخانه تأثیر منفی بر روی گیاهان دارد زیرا برگ‌ها در معرض یک‌ لایه مرطوب و نازک (در قسمت بالا و پایین) قرار می‌گیرند؛ ازاین‌رو مه، پرتوهای خورشید را برای ساعت‌ها پس از طلوع آفتاب مسدود می‌کند. علاوه‌بر این، قطرات آب ناشی از مه، مانند یک لنز عمل نموده و باعث سوزاندن بعضی از قسمت‌های گیاه می‌شود. با استفاده از افزودنی‌های مناسب در تولید فیلم‌های پلاستیک مخصوص گلخانه شرکت شیمی پلاستیک یزد، این اطمینان حاصل می‌گردد که گلخانه در معرض مه‌گرفتگی نبوده و با خاصیت مه‌زدایی فیلم‌های پلاستیک، انتقال نور خورشید به‌صورت عالی انجام می‌شود؛ ازاین‌رو نرخ رشد گیاه زیر کشت افزایش یافته و زمان به ثمر رسیدن محصول کاهش می‌یابد.

ضد چکه و حداقل نمودن رطوبت

به دلیل اختلاف دمای داخل و خارج گلخانه بخصوص در هنگام شب، رطوبت و قطرات کوچک آب داخل گلخانه ایجاد می‌گردد که از آثار منفی این پیشامد، می‌توان به بروز برخی بیماری‌ها در گیاه بر اثر نشت قطره آب روی آن، کاهش 15 الی 30 درصدی انتقال نور به داخل گلخانه و همچنین کاهش کیفیت محصول زیر کشت اشاره کرد. برای رفع این مشکل، شرکت شیمی پلاستیک یزد با اضافه نمودن افزودنی‌های ویژه در فیلم‌های پلاستیک خود، باعث حذف قطرات و ایجاد لایه باریکی از آب جاری در یک طرف فیلم‌های پلاستیک می‌شود. علاوه‌بر خاصیت ضد چکه بودن و حداقل نمودن رطوبت، می‌توان با استفاده اصولی و مطابق با دستورالعمل این فیلم‌های پلاستیک، به مزایایی همچون نور بیشتر در داخل گلخانه، کاهش زمان رشد محصول، کاهش بیماری در گیاهان و… دست یافت.

کاهش تلفات گرمای شبانه

فیلم‌های پلاستیک شرکت شیمی پلاستیک یزد با استفاده از افزودنی IR و ترکیب آن با دانش فناوری روز دنیا، باعث جلوگیری گریز گرمای تابشی نور خورشید از داخل گلخانه می‌شوند. این فیلم‌ها اشعه مادون‌قرمز را جذب می‌کنند و با جلوگیری از هدر رفتن گرمایی که در طول روز جمع‌آوری شده، کمبود حرارت را در طول شب جبران می‌کنند و در نتیجه کاهش تلفات گرمای شبانه را به دنبال دارند. این جلوگیری از هدر رفت گرما، از گیاه در برابر یخ‌زدگی در مواقع افت دمای ناگهانی حفاظت می‌کند. در گلخانه‌های گرم، باتوجه‌ به ابری یا صاف بودن آسمان، انرژی ذخیره شده بین 10 الی 20 درصد اندازه‌گیری شده است. همچنین تحقیقات نشان داده که اشعه مادون‌قرمز می‌تواند رنگ گیاه و یا تراکم گیاه را افزایش داده و موجب رشد سریع‌تر محصول شود، این به‌ احتمال زیاد به دلیل افزایش دمای گیاه در شب است که در عین‌حال موجب صرفه‌جویی در هزینه سوخت برای گرم کردن گلخانه می‌گردد و میانگین دما را بین 1.5 تا 3 درجه سانتی‌گراد نگه می‌دارد.

کاهش گرمای روز

در مناطقی که نور شدید خورشید وجود دارد، مسدودکردن بخشی از اشعه مادون‌قرمز می‌تواند دمای داخل گلخانه را تا 10 درجه فارنهایت کاهش دهد؛ این عمل باعث می‌شود محیطی سردتر در داخل گلخانه باقی بماند، به‌خصوص در محیط‌های گرمسیری که کاش دمای روز و خنکی هوا یک نیاز همیشگی برای گیاهان زینتی سایه‌دوست است. ازین‌رو شرکت شیمی پلاستیک یزد با اضافه‌کردن رنگ‌ها و ترکیبات انتخابی مناسب در ساخت فیلم‌های پلاستیک خود، اشعه مادون‌قرمز که برای رشد گیاهان استفاده نمی‌شود را منعکس یا جذب می‌کند. از مزایای عمده استفاده از این محصول شیمی پلاستیک می‌توان به کاهش هزینه‌های خنک‌کننده، راحتی بیشتر کارگران، نیاز کمتر به آبیاری، کاهش استرس گیاه و بهبود طعم میوه و محصول نهایی اشاره کرد.

ماندگاری

با استفاده از فرمول مخصوص شرکت شیمی پلاستیک یزد در تولید فیلم‌های نایلون گلخانه‌ای، اثرات مضر اشعه ماورای بنفش و فساد حاصل از گرما در درازمدت به حداقل رسیده که این امر موجب پایداری و افزایش طول عمر نایلون‌های گلخانه‌ای این شرکت شده است.

استفاده از تثبیت‌کننده‌های اشعه ماورای بنفش در فرمول مخصوص این شرکت باعث شده تا این تثبیت‌کننده‌ها به‌عنوان جستجوگر رادیکال‌ها رفتار نمایند و قادر به جستجو و یافتن رادیکال‌های آزاد زیان‌آوری باشند که فساد فیلم پلاستیک را تسریع می‌بخشند.

پایداری و طول عمر فیلم‌های نایلون این شرکت، از 1 تا 5 فصل _بسته به نوع فیلم انتخابی و ناحیه‌ای که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند_ تغییـر می‌کنند. در بیشتر موارد فیلم‌های تولید شده توسط شرکت شیمی پلاستیک، دارای مواد تثبیت‌کننده اشعه ماورای بنفش (با کیفیت‌تر از سایر تولیدکنندگان) می‌باشند که می‌توان به‌صراحت عنوان کرد، این امر به‌تنهایی گواه بر علت ماندگاری و عمر طولانی‌تر این فیلم‌های نایلون، حتی بیش از عمر تعیین شده است؛ پس

بدیـهی است که محیط‌زیست بدین‌گونه از آلودگی‌های ناشی از پسماندهای شیمیایی در امان بماند.