فیلم‌های ضدعفونی کننده خاک

فیلم‌های ضدعفونی کننده خاک

شرکت شیمی پلاستیک با استفاده از تجربیات چندین‌ساله خود در این عرصه و به‌کارگیری فناوری‌های روز دنیا، فیلم‌های پلاستیک مخصوص ضدعفونی‌کننده خاک تولید نموده است. باتوجه‌به ویژگی‌های نفوذناپذیری پیشرفته این فیلم‌ها، کشاورزان می‌توانند شدت انواع مختلف قارچ موجود در خاک را تا 50 % کاهش داده که باعث حداکثر شدن بازده خاک می‌شود.

باتوجه‌به دشوار و هزینه بر بودن کندن علف‌های هرز به روش سنتی، فیلم‌های ضدعفونی‌کننده شرکت شیمی پلاستیک، کمبود متیل برومید را در طول ضدعفونی خاک به حداقل می‌رسانند و در برابر متیل برومید و سایر گازها به‌صورت مانع عمل می‌کنند.
در این روش خیلی از بیماری‌های خاک (قارچی و باکتریایی)، آفات، حشرات و بیشتر علف‌های هرز را می‌توان به‌خوبی کنترل نمود که این امر منجر به تولید انبوه، یکنواخت و سالم نهال‌های گیاه در زمانی که به آنها جهت نشاء کردن در زمین نیاز است، می‌شود.

ضدعفونی خاک فرایندی برای کنترل مواد بیماری‌زای قارچی، علف‌های هرز و کرم‌های درون خاک قبل از کاشت محصول است. این فرایند برای کشاورزان در سیستم باغبانی بسیار مهم است تا محصولات جدید را در مناطق بدون آفت یا کم آفت برای شروع کار زیر کشت ببرند. ضدعفونی خاک معمولاً در صورت تولید سبزیجات تازه به‌ویژه محصولات باارزش غذایی بالا (مانند گوجه‌فرنگی، فلفل، بادمجان، خربزه و توت‌فرنگی) انجام می‌شود.

یکی از انواع روش‌ها برای ضدعفونی‌کردن خاک، استفاده از سموم دفع آفات به دلیل توانایی منحصربه‌فرد آنها برای حرکت آزادانه از طریق خاک و همچنین دستیابی و حفظ غلظت یکنواخت و سمی در خاک در طی مدت‌زمان محدود می‌باشد. متأسفانه، مواد بخاری باعث فشارهای قابل‌توجهی در محیط‌زیست می‌شوند و همچنین تأثیرات منفی بر سلامت انسان و حیات‌وحش دارند. یکی دیگر از کاربردی‌ترین روش‌ها برای ضدعفونی خاک، استفاده از نور خورشید است. باتوجه‌به فاصله‌گرفتن روزبه‌روز کشاورزان از متیل برمید، نیاز به استفاده از فیلم‌های بخار نفوذناپذیر بیش از بیش احساس می‌شود. ضدعفونی خاک از طریق نور خورشید، یک روش شیمیایی بدون استریل کردن خاک است که با بالابردن دمای خاک از طریق پوشاندن آن با پلاستیک نازک و شفاف تا ضخامت 35 میکرون حاصل می‌گردد.

با استفاده از این فیلم‌ها، در خاک رسوب شیمیایی باقی نمی‌ماند و با افزایش در دسترس قراردادن نیتروژن و سایر مواد مغذی ضروری برای رشد گیاهان سالم و همچنین کنترل طیف وسیعی از آفات، می‌تواند ساختار خاک را بهبود بخشد. پاک‌سازی خاک با استفاده از فیلم‌های مخصوص تولید شده شرکت شیمی پلاستیک، باعث تسریع تجزیه مواد آلی داخل خاک می‌شود. این فیلم‌ها با تجزیه و آزادکردن مواد آلی با عناصر محلول مانند نیتروژن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفریک اسید باعث رشد و بهبود هرچه بیشتر گیاهان و محصولات زیر کشت می‌شود.

برخی کاربردهای دیگر استفاده فیلم‌های ضدعفونی‌کننده خاک

کنترل انواع گسترده‌ای از آفات و حشرات موذی
بالابردن بازده و کیفیت محصولات
مهارکردن بسیاری از بیماری‌های قارچی و باکتریایی مانند پوسیدگی ریشه و …
افزایش تولید و بهره‌بری محصولات مخصوصاً محصولات ارگانیک
بهبود ارگانیسم‌های مفید خاک
کاهش نرخ تبخیر بدون ازدست‌دادن اثربخشی
توزیع یکنواخت بخار سطحی خاک
کاهش میزان انتشار VIC به اتمسفر