فیلم‌های ضدعفونی کننده خاک

فیلم‌های ضدعفونی کننده خاک

شرکت شیمی پلاستیک با استفاده از تجربیات چندین‌ساله خود در عرصه تولید و به‌کارگیری فناوری‌های روز دنیا، فیلم‌های پلاستیک مخصوص ضدعفونی‌کننده خاک تولید کرده است. باتوجه‌ به ویژگی‌های نفوذناپذیری پیشرفته این فیلم‌ها، کشاورزان می‌توانند شدت انواع مختلف قارچ موجود در خاک را تا 50 درصد کاهش دهند که این امر باعث بازدهی حداکثری خاک می‌شود.

باتوجه‌ به دشواری و هزینه‌بر بودن کندن علف‌های هرز به روش سنتی، فیلم‌های ضدعفونی‌کننده شرکت شیمی پلاستیک یزد، کمبود متیل بروماید را در طول ضدعفونی خاک به حداقل می‌رسانند و در برابر متیل بروماید و سایر گازها به‌صورت مانع عمل می‌کنند.

در این روش خیلی از بیماری‌های خاک (قارچی و باکتریایی)، آفات، حشرات و بیشتر علف‌های هرز را می‌توان به‌خوبی کنترل کرد؛ همچنین این امر به تولید انبوه، یکنواخت و سالم نهال گیاهان در زمانی که به آن‌ها جهت نشاء در زمین نیاز است، منجر می‌شود.

ضدعفونی خاک فرآیندی برای کنترل مواد بیماری‌زای قارچی، علف‌های هرز و کرم‌های درون خاک قبل از کاشت محصول است. این فرآیند برای کشاورزان در سیستم باغبانی بسیار مهم است تا محصولات جدید را در مناطق بدون آفت یا کم آفت برای شروع کار زیر کشت ببرند. ضدعفونی خاک معمولاً در صورت تولید سبزیجات تازه به‌ویژه محصولات با ارزش غذایی بالا (مانند گوجه‌فرنگی، فلفل، بادمجان، خربزه و توت‌فرنگی) انجام می‌شود.

یکی از انواع روش‌ها برای ضدعفونی‌کردن خاک، استفاده از سموم دفع آفات به دلیل توانایی منحصربه‌فرد آن‌ها برای حرکت آزادانه از طریق خاک و همچنین دستیابی و حفظ غلظت یکنواخت و سمی در خاک طی مدت‌زمان محدود می‌باشد. متأسفانه، مواد بخاری باعث فشارهای قابل‌توجهی در محیط‌زیست می‌شوند و همچنین تأثیرات منفی بر سلامت انسان و حیات‌وحش دارند. یکی دیگر از کاربردی‌ترین روش‌ها برای ضدعفونی خاک، استفاده از نور خورشید است. باتوجه‌به فاصله‌گرفتن روزبه‌روز کشاورزان از متیل بروماید، نیاز به استفاده از فیلم‌های بخار نفوذناپذیر بیش از بیش احساس می‌شود. ضدعفونی خاک از طریق نور خورشید، یک روش شیمیایی بدون استریل کردن خاک است که با بالا بردن دمای خاک از طریق پوشاندن آن با پلاستیک نازک و شفاف تا ضخامت 35 میکرون حاصل می‌گردد.

با استفاده از این فیلم‌ها، در خاک رسوب شیمیایی باقی نمی‌ماند؛ همچنین با افزایش در دسترس قرار دادن نیتروژن و سایر مواد مغذی ضروری برای رشد گیاهان سالم و نیز کنترل طیف وسیعی از آفات، این فیلم‌ها می‌توانند ساختار خاک را بهبود بخشند. پاک‌سازی خاک با استفاده از فیلم‌های مخصوص تولید شده شرکت شیمی پلاستیک، باعث تسریع تجزیه مواد آلی داخل خاک می‌شود. این فیلم‌ها با تجزیه و آزاد کردن مواد آلی با عناصر محلول مانند نیتروژن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفریک اسید باعث رشد و بهبود هرچه بیشتر گیاهان و محصولات زیر کشت می‌شوند.

دیگر مزایای فیلم‌های ضدعفونی‌کننده خاک

کنترل انواع گسترده‌ای از آفات و حشرات موذی
بالا رفتن بازدهی و کیفیت محصولات
مهارکردن بسیاری از بیماری‌های قارچی و باکتریایی مانند پوسیدگی ریشه و …
افزایش تولید و بهره‌وری محصولات مخصوصاً محصولات ارگانیک
بهبود ارگانیسم‌های مفید خاک
کاهش نرخ تبخیر بدون از دست‌ دادن اثربخشی
توزیع یکنواخت بخار سطحی خاک
کاهش میزان انتشار VIC به اتمسفر